poniedziałek, 21 maja 2018

Dlaczego warto wybierać produkty Fair Trade?

Każdy z nas praktycznie codziennie robi zakupy. Jednak można robić je albo bezrefleksyjnie, albo odpowiedzialnie. Tylko właściwie po co?

Kupując np. produkty spożywcze, najczęściej zwracamy uwagę na to, by były one zdrowe, smaczne oraz w dobrej cenie. Jednakże namawiamy gorąco do tej listy dopisać także refleksję nad tym przez kogo i w jakich warunkach zostały one wyprodukowane? To, co wybieramy dla siebie i naszych bliskich ma wpływ, na to, jak żyje się ludziom w krajach rozwijających.

Zwracając baczniejszą uwagę na swoje codzienne zakupy, możemy poprawić warunki funkcjonowania np. pracowników, którzy pracują przy produkcji ryżu, kakao, herbaty czy naszej ulubionej kawy. Niestety nagminne jest, że życie tych ludzi jest tragiczne. Nie otrzymują oni pensji, za które są w stanie zapewnić byt sobie i swoim rodzino, są nierówno traktowani ze względu na płeć, a do pracy zmusza się nawet malutkie dzieci.

Ogromne koncerny, dla których liczą się tylko zyski, odkupują towary po zaniżonych cenach, ponieważ mali producenci nie mają odpowiedniej wiedzy, o tym za ile mogliby sprzedać swoje towary. Ponadto koncerny zapewniają transport, więc najczęściej wytwórcy przystają na te niegodziwe warunki. Jednakże jeśli zarabiają mało to i płacą mało co niejako sprawia, że koło się zamyka.

Warto wiedzieć, że najczęściej zapłata dla wytwórcy kawy czy kakao stanowi od pół do dwóch procent tego, co finalnie każdy z nas płaci w sklepie. Dlatego warto wybierać produkty pochodzące ze sprawiedliwego handlu, gdzie wytwórcy są uczciwie wynagradzani a pracownicy traktowani z szacunkiem. Mały wybór a może tyle zmienić. Warto o tym pomyśleć na kolejnych zakupach.
(MM)