wtorek, 19 marca 2019

Gdzie kupić kawę fairtrade?


Warto wybierać produkty, m.in. kawę czy herbatę, ze Sprawiedliwego Handlu. Gdzie jednak kupić kawę z certyfikatem Fairtrade? Sprawdziliśmy kilka miejsc, ale jest to oczywiście niepełna lista.
Sprawiedliwy Handel staje się coraz popularniejszy – poza produktami tego typu, które można kupić już w wielu miejscach, zapanowała też moda na kawiarnie, w których serwowana jest jedynie kawa czy herbata z certyfikatem Fairtrade. Warto wybierać te produkty, bo zwykle są one wysokiej jakości – można też kupić je z certyfikatem ekologicznym.
Fairtrade oznacza partnerstwo handlowe, oparte na jasnych zasadach, szacunku i wynagrodzeniu za pracę – dzięki tej akcji dążymy zatem do większej równości w handlu międzynarodowym, głównie z biednymi państwami.
Lepsze warunki handlowe i ochrona praw człowieka dla wielu producentów znajdują się na marginesie, a pracownicy najemni nie są traktowani z szacunkiem. Podstawowe zasady ruchu Fairtrade to uczciwa cena za produkty, sprawiedliwe wynagrodzenie oraz lepsze warunki socjalne, a także jasne zasady pracy, uczciwość i szacunek w relacjach z pracownikami.
Do tej pory wielu pracowników plantacji kawy czy herbaty otrzymuje tak niskie wynagrodzenie, że nie są w stanie spełnić swoich podstawowych potrzeb, a tym bardziej nie mogą utrzymać swoich rodzin i wykształcić dzieci czy zadbać o opiekę lekarską dla nich.
Kawę Fairtrade można kupić m.in. w większości sklepów z żywnością ekologiczną, dobrze zaopatrzonych marketach (np. Auchan, Lidl itp.), Marks & Spencer, Organic Farma Zdrowia, Kuchnie Świata, Starbucks, Tchibo, a także w wielu sklepach internetowych.