poniedziałek, 4 marca 2019

Produkty fair trade – co kupisz?


Sprawiedliwy Handel (Fair Trade) – partnerstwo oparte na przejrzystych i uczciwych zasadach w handlu międzynarodowym. Jakie produkty fair trade można kupić?
Produkty oferowane w ramach fair trade są bardzo różne, a organizacji i producentów Sprawiedliwego Handlu przybywa. Aktywnie wspierają oni i angażują się w pomoc producentom, krzewią świadomość i prowadzą kampanie na rzecz zmian zasad i praktyk tradycyjnego handlu międzynarodowego. W krajach Europy Zachodniej ruch Sprawiedliwego Handlu jest rozpowszechniony, w Polsce mniej znany, ale zdobywa popularność. Co zatem można kupić ze znakiem fair trade?
Wśród produktów jest między innymi kawa, herbata, orzechy, owoce suszone, warzywa, czekolady, czekolady do picia, ziarna kakao, batony energetyczne, lemoniady i inne napoje, ryż jaśminowy, wina, zioła, ubrania, materiały, biżuteria, naturalny cukier trzcinowy, miody, rzemiosło itd. Można je kupić w sklepach ze zdrową lub ekologiczną żywnością, ale także licznych sklepach internetowych – zarówno polskich, jak i zagranicznych. Trzeba się liczyć z wyższą ceną, ale wynika to z zasad, jakimi kieruje się ruch fair trade.
Co więcej, w wielu krajach Europy produkty z logo fair trade są dostępne głównie w dużych sieciach handlowych i supermarketach, ale coraz częściej powstają także kawiarnie, w których serwowane są takie produkty oraz wyspecjalizowane sklepy. Na ten moment nie ma ich wiele – jedynie część kawiarni ma w ofercie tylko kawy certyfikowane Fairtrade.
KKw