O autorze

Po raz pierwszy usłyszałem o Fair Trade w 2007 roku, podczas festiwalu filmowego Era Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Podczas tamtej edycji pokazywano film "Czarne złoto" w reżyserii Marca i Nicka Francisa. Seans był okraszony dyskusją z działaczami zaangażowanymi w temat. W tamtych czasach idea Fair Trade była czymś bardzo nowym i nieznanym w Polsce. Tematem interesowała się przede wszystkim grupa pasjonatów, których Stowarzyszenie znacznie się rozrosło w kolejnych latach.

W kolejnych latach podczas innych okazji, głównie Slot Art Festiwal w Lubiążu, zgłębiałem swoją wiedzę w tym temacie. Mieszkając we Wrocławiu, też nietrudno było zauważyć, że idea zyskuje powoli poparcie i dostępność produktów Fair Trade przejawia tendencję wzrostową. Stąd powstał pomysł na usystematyzowanie i przybliżenie nabytej wiedzy w tym temacie i próba odpowiedzi na pytanie, jaki sens i cel ma wspieranie produktów Fair Trade.
Mówiąc o Fair Trade nie mam oczywiście na myśli jedynie żywności. Rynki zalewają chociażby produkty tekstylne takie jak pończochy, podkolanówki czy skarpetki wytwarzane w krajach Dalekiego Wschodu (m.in. w Birmie, Kambodży czy Laos) metodami wyzysku pracy ludzkiej.