piątek, 10 maja 2019

Fair trade – handel bez wyzyskuDla jednych mrzonka, dla drugich wyzwanie naszych czasów, dla innych kaprys bogaczy i altruistów. Czym jest „fair trade” i czy handel oparty na jego zasadach ma szasnę istnieć?

Ekologia, większa dbałość o środowisko i świadomość zagrożeń, odpowiedzialność społeczna, wreszcie moralność i etyka – czy to możliwe w świecie biznesu, w którym rządzi raczej władza i chęć zysku? Sprawiedliwa zapłata dla pracowników, uczciwa cena za towar czy wykonaną pracę, jasne zasady współpracy, a także i wzajemny szacunek na każdym szczeblu produkcji to zasady cechujące handel oparty na zasadach fair trade.

Nigdy nie zabraknie bezwzględnych biznesmenów, ale i ludzi chcących naprawiać świat. Trzeba zatem już teraz stanąć na wysokości zadania i wziąć odpowiedzialność, starać się myśleć długookresowo.

Problem wyzysku nadal jest aktualny, a w handlu brakuje etyki. Idea fair trade, czyli komunikacja i partnerstwo na każdym szczeblu produkcji, ma chronić prawa pracowników i zapewnić im lepsze warunki handlowe.

Zasady fait trade to ustalenie cen adekwatnych do kosztów produkcji, czyli uczciwych względem pracownika, etyczne praktyki firm, godne warunki pracy, wynagrodzenie zapewniające utrzymanie. Długofalowym celem Sprawiedliwego Handlu jest wsparcie drobnych producentów, aby mogli samodzielnie prowadzić opłacalną działalność na rynku krajowym, a nawet światowym. Dbałość o te zasady to dla wielu firm troska o dobro ludzkie, ale też o wizerunek własnej marki.